Již delší dobu sledujeme v Centru Vědomí práci známého kanadského psychologa Gabora Matého, který se zaměřuje na práci s traumatem. Možná někdo z vás viděl film Moudrost traumatu, kde Gabor vystupuje, nebo se účastnil jeho předešlé akce. My práci Gabora Matého velmi oceňujeme, protože přispívá k rozšíření povědomí o tématu práce s traumaty vzniklými v dětství a jejich následků v dospělém životě. Tento způsob terapeutické práce přesně zapadá do našich postupů hlubinné práce s klienty a je to tedy další střípek do mozaiky našich metod. I proto se na tuto konferenci a workshop vydaly dvě naše kolegyně z Centra Vědomí. Zde vám přinášíme jejich ‚minireportáž‘ a pohled přímo z konference a workshopu v říjnu 2023:

Pohled kolegyně Zuzany Matuškové:

Říjnové setkání s Gaborem Maté.
Tento podzim jsem se už podruhé účastnila akce s Gaborem Maté v Praze. Workshop s ním mě
velmi oslovil. Gabor byl bezprostřední, otevřený při předávání osobních poznatků a zkušeností ze své terapeutické praxe. Působil na mě upřímně. Z jeho slov zaznívaly stejné principy, které uplatňujeme v Centru vědomí, např. že v každém z nás je jeho vnitřní dítě (skutečné JÁ či skutečný potenciál), které lze objevit. Potvrzuje, že toto objevování je možné pouze cestou nalezení a znovuprožití si svých traumatických zážitků z dětství. To však bývá spojeno s původní hlubokou bolestí, kterou je třeba prožít. Ukázal to na některých účastnících akce, kteří se v průběhu workshopu dobrovolně přihlásili. Poměrně často se ve svém vystoupení vracel k pocitům viny, které si většina z nás v sobě z dětství nese. Zdůraznil, že se nejedná o naši skutečnou vinu, ale o pocit viny, který jsme si na sebe v dětství stáhly díky chování, jednání a vnitřním pocitům či emocím našich rodičů. Stejně jako v hlubinné přestrukturaci i Gabor tvrdí, že nám tato vina nepatří a je ji v terapii potřeba vrátit tam, kam patří ve skutečnosti. Maté též podporuje princip komplexity, který díky své praxi v Centru vědomí vidím stále zřetelněji i já.  Já osobně pod komplexitou rozumím cestu od rozdílností k jednotě, tedy celistvost – jednotu v rozmanitosti.

Odcházela jsem z akce s dobrým pocitem, že to, co praktikujeme při své práci s klienty v centru, má oporu nejen v řadě odborných knih z oblasti psychologie, ale je to velmi blízko i metodě uplatňované tímto světově známým odborníkem.

Pohled kolegyně Heleny Koníčkové:

V půlce října jsem navštívila konferenci a následný workshop s Gaborem Maté v Praze. Byla to u nás již druhá návštěva tohoto kanadského lékaře, který se zabývá léčbou závislých osob a dopady psychického traumatu. Akce se konala v historickém Paláci Lucerna a probíhala s příjemnou přátelskostí a lehkostí. Hned na začátku vystoupení, aby bylo jasno, G. Maté uvedl: „Není nutné usmívat se, být za každou cenu milý a navzájem se objímat, když to tak necítíme. Tento adaptační mechanismus slouží k tomu, aby nás ostatní měli rádi, ale zároveň neprojevujeme sami sebe. Důležité je být takový, jakým se právě cítíme být, naštvaný, rozlobený, smutný…. Miminka do jednoho roku jsou také samy sebou.“ Tímto přímým vyjádřením byla nastolena atmosféra příjemné autenticity a G. Maté tak odhodil okolím přisouzenou „guru-masku“, o kterou, jak se domnívám, vůbec nestál.

V průběhu těchto dvou dnů jsem si postupně uvědomovala, že cílem mojí mise není až tak G. Maté, ale moje určitá zvědavost poznávat a následně zjišťovat nové poznatky od okolních lidí. Přesněji jejich názory na trauma vlastní nebo obecné a jakým způsobem si ho uvědomují, což se mi také bohatě vyplnilo. Avšak závěr mého pozorování mě překvapivě trochu zklamal. Je jasné, že lidé vědí spoustu informací o traumatu, nemají je však dostatečně hloubkově uchopené a tudíž jsou teprve ve fázi objevování. Na druhou stranu bylo fajn utvrdit se v tom, že vše, co potřebuji vědět jako terapeut, už dávno předáváme a pečlivě používáme v Centru Vědomí. A popravdě mnohem detailnějším způsobem. Každopádně G. Maté nezklamal, je pro mě osobnost s rysy upřímnosti, srdečnosti a s darem intuice. Jeho komunikace jde přímo k věci a ve věku téměř 80 let působí svěže a s nadhledem. S pozdravem Helena.

Gabor Maté reportáž

Chcete od nás dostávat novinky? Registrujte se.