Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

(dříve Marie Hlávková)

  • Terapeutické konzultace – Hlubinná přestrukturace – metoda práce na sobě, která pomáhá hledat a zpracovávat hlubší příčiny problémů. (viz hlubinná přestrukturace)

  • Psychologická astrologie – sebepoznání – náš potenciál a zdravé energie, pravé životní směřování. Odkrývání hlubších příčin našich problémů a neharmonií. (viz psychologická astrologie

  • Kraniosakrální biodynamika – harmonizace těla i duše, efektivní odstraňování napětí z těla (viz kraniosakrální biodynamika )

Vždy mne fascinoval svět duše, ale v oficiálních psychologických naukách jsem nacházela jen mrtvé poučky, které na mě nepůsobily léčivě. Na univerzitě jsem sice pracovala jsem během studia jako arteterapeut, ale chtěla jsem jít do větších hloubek. Proto jsem po skončení školy absolvovala dvouleté studium psychologické astrologie u Rudolfa Starého, které mi v mém hlubinném bádání velmi pomohlo. V roce 1999 jsem si otevřela v Praze vlastní astropsychologicko-terapeutickou poradnu, kterou vedu pod názvem Centrum Vědomí dosud.

V roce 2000 jsem začala přispívat články do časopisu Regenerace a posléze do časopisu Meduňka, u jehož zrodu jsem stála a do něhož stále píšu. Pro hloubkovou práci s klienty jsem ale chtěla mít ještě další terapeutický nástroj, a proto jsem v letech 2000 – 2005 absolvovala psychoterapeutický výcvik Gestalt terapie. Gestalt mi přinesl další možnosti pro práci s klienty, ovšem uvědomila jsem si, že každá metoda má své limity. Využívala jsem dále u klientů i své poznatky z astropsychologie, hlubinné terapie a vlastních postupů. Vytvořila jsem si tak postupně osobitý hlubinný přístup práce na sobě zaměřený ke kořenům problémů, který se mi osvědčil jako nejúčinnější.

V lednu 2013 jsem absolvovala výcvik Kraniosakrální biodynamiky u Abhy Sajwel a tuto metodu praktikuji. Kraniosakrální biodynamika mi nabídla další způsob, jako pomoci druhým uvolnit napětí z těla a harmonizovat jej. Kranio využívám také při práci s klienty, kteří mají silné kontrolní mechanismy a přes povídací konzultace se do hloubky nedostanou. Díky kraniu jsem pochopila, že staré bloky je možné zpracovat pouze emoční nebo tělovou cestou.

Na základě všech těchto zkušeností jsem si uvědomila, že můj hloubkový způsob zpracovávání problémů klientů je dost specifický. Brzy jsem objevila přesné kroky a postupy, jak se nejefektivněji dostat k „jádru pudla“ a klientům to velmi pomáhalo. Nabízela jsem jim totiž pochopení pro příčiny jejich potíží a i následné zpracování přes emoce nebo tělo. Své postupy jsem posléze shrnula do vlastní metody, kterou jsem nazvala Hlubinná přestrukturace. V metodě Hlubinná přestrukturace jsem vyškolila i mého manžela Pavla Plocha, s nímž je nyní možné také sezení Hlubinné přestrukturace projít. S manželem také vedeme skupinové semináře Hlubinné přestrukturace a výcvik Hlubinné přestrukturace a těší nás, že můžeme tuto efektivní metodu předávat dále.

O své praxi s klienty jsem napsala čtyři knihy a jeden pracovní sešit. Poslední kniha Hlubinná přestrukturace popisuje mé postupy a je zásadní sumarizací mé praxe s klienty. Práce s klienty mi dává smysl a moc mne těší, když naživo vidím, že je možné vyjít ze začarovaného kruhu potíží. Mou vnitřní touhou je předávat dál informaci o tom, že odkrýt a zpracovat hlubší příčiny problémů je možné.