Dotaz čtenářky Jany:

Řeším svoji fobii z pavouků, arachnofobii. Fobii z pavouků u nás v rodině nikdo neměl a nemá, z dětství takový zážitek nemám, ne a ne najít souvislost a propojení. Nedělá mi potíž jen tak nějaký pavouček, ale jedná se o ty velké a černé a co jsem na sobě zjistila, že mi vadí, když je mám ve svém teritoriu (doma, salon, místnosti a oni se náhle někde rychle vynoří). Při setkání s velkým černým pavoukem jsem zjistila, že jsem nejprve paralyzovaná, pak utíkám a stejně vím, že se tam, do té místnosti potřebuji vrátit, a pak tedy je boj (sprej na pavouky). Už jako malá jsem před spaním prošmejdila celý pokojíček, všechny rohy, za postelí a všude možně kam jsem mohla dohlédnout – hlavně aby tam nebyl žádný mega pavouk. To dělám dodnes. Mamka se na mne jako na mimčo těšila. Z táty jsem měla děs a hrůzu (pro mne jakoby cizí člověk). Rodiče se v mých 8 letech rozvedli, rozvod jsem si přála, táta byl narušený, často se hádali, vybíjel si doma agresi. Například, když jsem přišla domů déle cca o 5 minut, tak vzal pásek a na holé malé tělíčko mě agresivně bil a mamka nad ním stála a brečela, ať mě nechá a on dokud se neuklidnil, tak mě stále bil. Po čase se u něj začala ukazovat schizofrenie. Když ho chytil rapl, lítal s nožem. Nejprve, že zabije mamku, já na to jen zdáli koukala a křičela jsem, ať toho nechá a po nějaké době, že nás zabije obě, tak jsme utekly s mamkou a spaly u sousedů. Fobie mi začala v dětství po rozvodu našich. Chtěla bych to rozkódovat a pomoci sobě, abych následně s touto fobií mohla pomoci i ostatním, protože mnoho lidí trpí různými fobiemi.

Čtenářka Jana se narodila 16.3.1978 v Klatovech ve 22.10.

Odpověď astropsycholožky:

Paní Jano, vaše fobie možná působí navenek tajemně a nepochopitelně, stejně jako jiné druhy fobií, nicméně je třeba se na ni dívat symbolickým způsobem. Ve své praxi se setkávám často s klienty, kteří trpí nějakou formou fobie nebo zdánlivě nelogické úzkosti, a vždy najdeme v hloubce kořeny, které stojí za vznikem tohoto příznaku. Jak popisuji ve své nové knize Hlubinná přestrukturace, všechny tyto příznaky je možné odstranit pouze tím, že se zaměříme na zvědomění a „vytržení“ oněch původních kořenů.

Co můžou být ve vašem případě ony původní kořeny fobie, ona prapříčina? Vezmu si na pomoc váš horoskop. Především je třeba zmínit, že máte Ascendent ve Štíru, vládcem vašeho horoskopu je tedy planeta Pluto. Tato konstelace dle mých zkušeností symbolizuje mimo jiné náročné okolnosti v dětství. Člověk s Ascendentem ve Štíru zažije většinou nějaké tlaky, kdy symbolicky nebo doslova bojuje o přežití. Říkám těmto lidem vždy, že si v sobě nesou nějakou formu pomyslného „koncentráku“, který v minulosti zažili. Nejedná se pochopitelně o reálné situace koncentračního tábora, ale třeba o pocity ohrožení, nechtěnosti, nepřijetí, nejistoty a strachu, místo pocitu lásky a bezpečí s rodiči.

Dítě s Ascendentem ve Štíru, a k tomu ještě se Sluncem v Rybách, což je váš případ paní Jano, je nesmírně citlivé, vnímavé a křehké. Je to rozený senzibil. A pokud je takovéto dítě vystavené nějakým stresujícím situacím, tlakům a strachu, vše se okamžitě zapíše do jeho nervového systému a zůstane to tam uložené. Zážitky fyzického i psychického ohrožení vaším otcem jste paní Jano popsala podrobně ve svém psaní. To, co jste zažívala jako dítě, bylo naprosto otřesné a je mi moc líto, že jste tomu byla vystavena. V horoskopu bych tyto šoky viděla kromě Ascendentu ve Štíru i v konstelaci Pluto/Mars, která často souvisí se zážitky zdeformovaného a patologického projevu agrese. Píšete, že jste z otce měla děs a hrůzu, což vůbec není divu.

Je třeba si uvědomit, že tento děs a hrůza, které jste cítila k otci, z vašeho nervového systému nezmizely tím, že se vaše matka s otcem rozvedla. Traumata, která jste zažívala, ve vás očividně zůstaly, neměla jste asi možnost si je jako dítě zpracovat a vyventilovat. Mnoho let strachu a pocitu ohrožení z nevyzpytatelného otce, u něhož jste nikdy nevěděla, co přijde, ve vás pravděpodobně zůstaly uložené. A hned po rozvodu rodičů vás tento strach zřejmě začal přepadávat ze zálohy v podobě strachu z pavouků. Mimochodem pavouk je zvíře, které souvisí s planetou Pluto a Štírem. Ano, nezpracovaný silný dětský strach z nějaké reálné destruktivní situace se velmi jednoduše přetransformuje do pocitu ohrožení ze zdánlivě nesouvisející současné okolnosti. Napsala jste, že vám nejvíc vadí velcí černí pavouci, kteří se náhle rychle vynoří ve vašem teritoriu. Ano, nevyzpytatelnost pavouků a jejich nenápadné rychlé proniknutí do vaší intimní zóny, symbolicky připomíná to, co jste zažívala s otcem. Také ho nečekaně „popadal rapl“ a vstupoval do vaší intimní zóny bitím, nebo jiným typem ohrožení. Byla to temná nečekaná destruktivní energie, které jste byla vystavena, a pavouk vám může tyto traumata zcela nechtěně symbolicky připomínat.

Paní Jano, dle mého názoru vás fobie upozorňuje na to, že nemáte zpracovaná svá velká traumata s otcem. Doporučuji na těchto starých zraněních začít pracovat a uvolnit je nějakou formou terapie z těla pryč. Věřím tomu, že jako vedlejší efekt zmizí i vaše fobie. Pokud odstraníte kořen, příznak již nemá důvod existovat. Držím palce.

Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

Chcete od nás dostávat novinky? Registrujte se.