Autorka poradny: Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

Dotaz čtenářky Jany:

Narodila jsem se přirozeným porodem, byla jsem chtěná, akorát otec by chtěl raději chlapce. Rodiče se rozvedli, když mi byly čtyři roky, maminka s námi žila sama. Své dětství vnímám láskyplně. V jedenácti letech jsem začala vnímat, co se kolem mě vlastně děje. O pět let starší bratr mě zneužíval a v těch jedenácti jsem se začala bránit. Duševní a mentální převahu jsem nad ním získala ve třinácti, kdy mě už nechal být. Nikdy s ním nedošlo k sexuálnímu styku. V 16 letech jsem si promluvila s bratrem o tom, co se stalo a dál pozorovala, kdy se ve mě zapnou vzpomínky a pocity ze zneužívání. Plně jsem si to prožila ve 32letech a od té doby to v sobě cítím úplně jinak. S bratrem jsem o tom mluvila průběžně během posledních let, teď už tato vzpomínka ve mě nevyvolává žádnou negativní emoci. Vyřešila jsem si to tedy sama – holotropní dýchání mi hodně ukázalo a pomohlo ve všech směrech…, jen v těch vztazích si nejsem jistá.V sedmnácti jsem měla první vážný vztah. Vážných vztahů jsem měla jen tři, všechny trvaly tři roky. Z toho posledního mám i své třetí dítě. První dvě dcery, mám v podstatě s kamarádem, který má teď svou rodinu a my se všichni navštěvujeme. Mezi těmito vážnými vztahy byly samé krátkodobé, které jsem ukončila vždy já. Měla jsem jeden nenaplněný vztah, období deseti let. Teď žiju se svými dětmi sama, s otci dětí mám přátelský vztah. Momentálně začínám nový vztah, ale už jsi nejsem vůbec jistá. Že všech vztahů, můžu říct jsem si hodně vzala, uvědomila. Dvakrát jsem byla na holotropním dýchání a chystám se na další. Podle všeho už nemám ani trauma ze zneužívání mým bratrem. Ráda bych měla konečně trvalý a pevný vztah, plný vzájemného pochopení. Otázka tedy zní: Proč se nemohu dopracovat k trvalému vztahu a mám pořád nedostupné vztahy?

Čtenářka Jana se narodila 25.1. 1983 v Bruntále, v 8:40.

Odpověď astropsycholožky:

Paní Jano, pojďme se na problém podívat přes váš horoskop. Při rozboru horoskopu pracuji s dvěma základními vrstvami – vrstvou zdravých energií, a vrstvou blokád. Každý v sobě máme vždy obě vrstvy a je třeba tedy rozlišovat, co jsou naše zdravé energie, a co je blokáda a nějaké nezpracované trauma. Z vašeho horoskopu je zřejmé, že se ve vás míchá citlivost, romantičnost a touha po blízkosti (Ascendent a Mars v Rybách), a zároveň svobodomyslná vzdušná intelektuální povaha (Slunce a Venuše ve Vodnáři, Luna v Blížencích). To jsou vaše zdravé energie, s nimiž je třeba počítat a naučit se s nimi žít. Rybí touha po blízkosti a propojení duší s láskyplným mužem (Mars a Asc v Rybách) může být trochu narušovaná Vodnářskou touhou po netradičním a svobodném vztahu, po vztahové rovnocennosti a citové nezávislosti (Slunce a Venuše ve Vodnáři). To je samozřejmě sama o sobě specifická kombinace dvou odlišných principů a je potřeba mezi nimi najít balanc. S touto konstelací je třeba hledat vztah trochu neobvyklý, který nebude zapadat do klasických schémat, ale bude postavený na větší vnitřní svobodě a důvěře, třeba i na větším prostoru pro zájmy každého člena vztahu, atd.. Proto je také výzva nepadat v takovém vztahu do závislosti, ale udržet si onu samostatnost a zároveň důvěru v partnera. Je třeba si samozřejmě hledat partnery, kteří jsou také svobodomyslní, ale zároveň citliví a schopní naplněného vztahu. Pokud by se vám to podařilo, věřím tomu, že takový vztah by vám hezky klapal.

Pokud ve vztazích padáte do jakékoliv formy závislosti, nebo si nacházíte vztahy nevhodné, v nichž není možné blízkost vůbec naplnit a musíte je potom opouštět, již bych hledala jádro problému v nějaké blokádě z minulosti a nezpracovaném traumatu. Ve vašem horoskopu vidím především zranění na úrovni vztahu s otcem nebo obecně s mužským principem. Psala jste hodně o sexuálním zneužívání od bratra a je možné, že toto téma máte již zpracované. Osobně se často setkávám s tím, že oběti sexuálního zneužívání mívají někdy problém vytvořit v dospělosti dlouhodobý blízký partnerský vztah. Buď si podvědomě nacházejí problematické partnery, nebo ze vztahu brzy prchají. I to je tedy možná varianta vašich nedostupných vztahů.

Pokud budeme vycházet z toho, že jste si již sexuální trauma zpracovala, viděla bych onu blokádu ještě dál. Konkrétně u vztahu s otcem. Máte konstelaci Slunce/Lilith, což interpretuji mimo jiné jako nějakou formu nechtěnosti. Sama píšete, že jste byla nechtěná pohlavně, že si otec přál kluka. To je obrovské trauma, které vypadá nenápadně, ale může mít velké následky v dospělém životě. O tématu nechtěnosti a práci s ním mluvím podrobně v mé nové knize Hlubinná přestrukturace, kterou vám doporučuji k přečtení. Nicméně velmi stručně – chybějící blízkost s otcem, který vás na určité úrovni odmítal a ve vašich 4 letech se s matkou rozvedl, ve vás mohla vytvořit hluboký blok na vytváření blízkých vztahů s muži. Dětský strach z opuštění a odmítnutí otcem se může projevovat různými způsoby, a jedním z nich je třeba inscenování si nedostupných vztahů – stejně tak, jako byl pro vás nedostupný vztah s otcem. Vzorec nechtěnosti bývá hluboce zažraný v každé buňce těla a je tedy potřeba na jeho uvolnění pracovat dlouhodobě. Mám ale zkušenosti, že to jde a když se prokopeme s klienty až k ložisku emocí nechtěnosti, život se rozběhne mnohem lépe.

Paní Jano, držím vám palce, abyste se brzy propracovala k naplněnému a blízkému vztahu.

Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.