• Pojďte si zpracovávat kořeny svých psychických i fyzických problémů!

 • Pohlédněte na svět více hlubinným způsobem, který řeší pravé příčiny!

Fascinující pohledy do krajin duše

Kniha Hlubinná přestrukturace

Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

terapeutka a astropsycholožka

Léta pomáhám klientům řešit jejich potíže a ověřila jsem si, že všechny problémy mají vždy hlubší kořeny. Mnoho lidí dnes hledá odpovědi, ale často naráží pouze na povrchní instantní řešení, která neodstraňují kořeny problémů. Proto chci ukázat, že to jde i jinak, že hlubinná řešení existují. V knize popisuji své osvědčené terapeutické postupy, jak si hloubkově zpracovávat duševní, vztahové i zdravotní těžkosti. Jsou to praktické ukázky mojí práce s klienty. Vím, že je možné si život zkvalitnit ponorem do duše a poctivou prací na sobě a ráda své zkušenosti předávám dál.

Můj příběh najdete níže.

Marie Plochová Hlávková, astropsycholožka a terapeutka
Kniha Hlubinná přestrukturace - hlubinná terapie, příběhy z praxe

V knize se inspirujete zajímavými příběhy lidí, kteří mne vyhledali, protože se chtěli zbavit svých různých těžkostí. Dozvíte se, jak řeším s klienty kupříkladu depresivní nebo úzkostné stavy, nízké sebevědomí, partnerské potíže, potíže s dítětem, ale i fyzické příznaky jako je migréna, zažívací potíže, revma, únavový syndrom a mnoho dalších problémů psychických i fyzických. Provedu vás fascinujícím světem duše a ukážu vám, jak vykutat hlubší příčiny problémů. Vím, že je možné vyjít ze začarovaného kruhu a cítit se lépe. Kniha vám dá návod, jak si zpracovávat problémy a jak hloubkově přemýšlet o sobě i světě kolem. Věřím, že v knize najdete příběh podobný tomu vašemu.

Přečtěte si recenze od čtenářů nebo ukázku z knihy níže.

Co vám kniha přinese?

 • Nové pohledy na hlubší souvislosti těla i duše

 • Příběhy reálných klientů a jejich vývoj ke zpracování potíží

 • Velký souhrn nejčastějších příčin našich psychických i fyzických problémů

 • Otázky na tělo za každou kapitolou pro zamyšlení o vlastním životě

 • Ověřené hlubinné terapeutické postupy a návod pro práci na sobě

 • Ke knize možno přiobjednat – Pracovní sešit Hlubinné přestrukturace pro domácí práci na sobě

Cena knihy je 250 Kč.

Objednat knihu

Recenze čtenářů

 • „Vaši knihu jsem doslova „zhltla“. Po dlouhém hledání a chození v kruhu opět vidím naději a světlo.“

 • „Skoro v každém příběhu jsem se našla, slzy mi tekly proudem a pochopila jsem spoustu věcí. Velmi obohacující!“

 • „Knihu jsem nemohla položit, musela jsem si ji přečíst hned dvakrát. Jsou tam informace, které se mnou otřásly, a uvědomila jsem si, jak hluboce jsem zraněná z dětství. Cítím, že to je ta správná cesta, abych našla sama sebe, skončila s nemocemi, byla svobodná a měla radost ze života!“

 • „Jakoby někdo napsal knihu o tom, co se mi honí v hlavě… Při čtení jsem brečela a většina témat se mě velmi dotýkala, nějak jsem cítila, že někdo kápnul na to, jak to je… Že někdo konečně pojmenoval a pochopil ten tlak, co mám v sobě, co mě někdy ovládá a já nevěděla, kde se to bere… Nyní na sebe koukám trochu jinak, na svoje dětství, na svoje rodičovství, na svůj život. Chci Vám moc poděkovat, že jste napsala knížku, která čtenářům hodně dá, můžou si u ní uvědomit svoje omezení a bloky a tím pádem s nimi mohou něco začít dělat. Za mě – jednoznačně skvělá kniha. Čtivá, pro mě velmi emotivní, osobní.“

 • „Vaše kniha je skvělá! Cenné informace, zkušenosti, hluboce lidský ponor k jádru člověčenství… Rezonovala jsem s každou řádkou textu – DĚKUJI.“

O autorce

Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.: Vždy mne fascinoval svět duše, ale v oficiálních psychologických naukách jsem nacházela jen mrtvé poučky, které na mě nepůsobily léčivě. Na univerzitě jsem sice absolvovala závěrečnou zkoušku z psychologie a pracovala jsem během studia jako arteterapeut, ale chtěla jsem jít do větších hloubek. Proto jsem po skončení univerzity absolvovala dvouleté studium psychologické astrologie u Rudolfa Starého, které mi v mém hlubinném bádání pomohlo. V roce 1999 jsem si otevřela v Praze astropsychologickou a terapeutickou poradnu, kterou vedu pod názvem Centrum Vědomí dosud. V roce 2000 jsem začala přispívat články do časopisu Regenerace a posléze do časopisu Meduňka, u jehož zrodu jsem stála a do něhož stále píšu. V letech 2000 – 2005 jsem absolvovala psychoterapeutický výcvik Gestalt terapie. Gestalt mi dal další nástroje pro terapeutickou práci s klienty, ovšem využívala jsem u klientů stále i své poznatky z astropsychologie, hlubinné terapie a dalších postupů. Jako nejvíce efektivní se mi s klienty osvědčilo hledání hlubších příčin jejich potíží a zpracovávání bloků přes emoce nebo přes tělo.  Tento osobitý terapeutický přístup jsem nazvala Hlubinná přestrukturace. O své praxi jsem napsala čtyři knihy a pracovní sešit. Kniha Hlubinná přestrukturace je mým zásadním čtvrtým dílem, v němž sumarizuji své dvacetileté zkušenosti a ukazuji čtenářům hlavní principy mé hlubinné práce s klienty. Mou vnitřní touhou je předávat dál informace o tom, že odkrýt a zpracovat hlubší příčiny problémů je možné.

Ukázka z knihy Hlubinná přestrukturace

Hlavní způsob, jak odstranit současné potíže, je jít do hloubky a hledat hlubší příčiny. Hledat jejich kořen. Věřte tomu, že tam vždy nějaký kořen je. Někdy je velmi skrytý a nenápadný, jindy je to více kořenů a ještě třeba pěkně prorostlých a hlubokých. Ano, někdy je nepříjemné se na ty kořeny dívat, protože jsou staré, ošklivé, prolezlé červy a smrdí. A někdy pro změnu hodně pevně drží a nechtějí se pustit, jsou jak z oceli. Práce s kořeny a hlubšími příčinami není jednoduchá, ale pro mě osobně je to cesta, která mi dává smysl. Protože když odstraníme kořen, následek zmizí sám od sebe. Je to zázrak. Nemusíme se vůbec snažit o vnější změnu, protože pokud vytrhneme kořen, naše původní příznaky se najednou zmenšují samy, až posléze nejsou. Když vytrhneme kořen, list zmizí a již nevyroste.

Klientům přináší tento přístup úlevu, neboť jim dává možnost vyjít ze začarovaného kruhu nutkavé orientace na příznaky. Ne, říkám jim, nemusíte se teď chvíli vůbec zabývat tím, že nedokážete odejít ze špatného vztahu, že máte záchvaty žárlivosti nebo vás ovládají úzkosti, že se nedokážete rozhodnout mezi milencem a manželem, že máte zdravotní problémy. Hledejte hlubší příčinu, překopávejte to podhoubí a navenek se vše posléze promění a upraví samo. A pokud se vám opravdu podaří překopat a přestrukturovat hlubší vrstvy vaší psychiky, vnější změna je neodvratná a přijde jednoduše, bez velkého úsilí.

Nedávno jsem kupříkladu řekla jedné zoufalé klientce, která trpěla nutkavým přejídáním, že považuji za nesmyslné, abychom se soustřeďovaly na její projevy přejídání, protože příčina je jinde. Paní na mne nevěřícně hleděla, neboť tohle jí ještě nikdo neřekl. U všech odborníků, které dosud navštívila, získala pouze návody na „nejedení“, moralistní poučky o špatnosti přejídání a silné pocity viny, pokud bude v přejídání pokračovat. Výsledkem bylo, že už k nikomu nechtěla na konzultaci jít, protože přejídání samozřejmě neustupovalo, ale zato začala mít obrovské pocity nenávisti k sobě, že je neschopná, nemožná a nedokáže s tím přestat. Tudíž psychicky si připadala jako nejhorší člověk na světě a tato sebedestrukce jen prohlubovala její stavy přejídání, kterými své nepříjemné pocity chtěla přebít.

Když jsem jí řekla, že se na projevy přejídání nebudeme zaměřovat, protože je to pouze vrcholek ledovce a budeme bádat po hlubších kořenech vzniku této nutkavosti, velice se jí ulevilo. Najednou z ní spadlo břemeno pocitu, že je špatná. Domluvily jsme se tedy s klientkou, že když na ni zase přijde záchvat přejídání, bude to pouze pozorovat a vždy si řekne něco v tomto smyslu: „Ach jo, mám v sobě asi nějaký nezpracovaný historický balvan, nějaké staré napětí, které mě teď nutí se přejídat…. Ach jo, měla jsem to kdysi asi těžké….“.

Když jsem tento způsob klientce nabídla, byla z toho velmi dojatá. Byla jsem první člověk v jejím životě, který se na ni nedíval káravě a vyčítavě, ale hleděla jsem na ni se soucitem a pochopením k tomu, že její trápení má nějakou hlubší příčinu a nenutila jsem ji k nerealizovatelnému odstranění jejích vnějších příznaků. Můj pohled z ní snímal sebedestrukci a sebenenávist a nabízel jí pochopení. To byla obrovská úleva.

Místo zbytečného vysilování se bojem s přejídáním jsme se tedy vrhly do konstruktivního překopávání možných hlubokých kořenů jejích nutkavostí v minulosti a jejích starých napětí z původní rodiny, kde se ukázalo, že bylo mnoho bolestných problematických momentů včetně nefunkčního vztahu jejích rodičů. Toto hledání příčin v hloubce a následné uvolňování starých emocí tedy poměrně brzy přineslo výsledek v podobě výrazného zmenšení přejídání.

Cena knihy je 250 Kč.

Objednat knihu

Recenze Mgr. Zuzany Paulusové, redaktorky časopisu Meduňka

„Kniha Hlubinná přestrukturace je pozoruhodná v několika ohledech. Autorka pouští do světa vlastní originální propracovanou a osvědčenou terapeutickou metodu a dává ji k dispozici všem zájemcům. Je to návod nebo inspirace k určitému způsobu přemýšlení o světě, k hledání hlubších souvislostí, existujících „za hmotnými kulisami“. Když tento způsob náhledu na svět přijmeme, otevírá se před námi fascinující svět příčin a následků, který je „živý“, a tím pádem reaguje na naše činy. Tento návod je srozumitelný pro každého a navíc je díky skutečným příkladům Maruščiných klientů čtivý – knihu jsem přečetla jedním dechem. Za každou kapitolou následují ještě otázky, díky nimž se každý může zamyslet přímo nad svým životním příběhem. Lze tak odstraňovat ony „žáby na prameni“ – bloky, které chromují náš osobní potenciál a brání spokojenému životu.“

Recenze čtenářů

 • „Kniha je velice zajímavá, protože ukazuje lidem (jako v pohádce o Jeníčkovi a Mařence) světýlko v lese, kudy a kam se mají vydat, aby se dostali (vrátili) zpátky do života.“

 • „Kniha je úžasná! Líbí se mi Vaše techniky, tak i Vaše lidskost a citlivost a také to, jak se nebojíte jít do hloubky.“

 • „Je neskutečné, na co všechno jste dokázala přijít. Čtu pomalu a přemýšlím, vzpomínám. Spoustu věcí si začínám uvědomovat. Chtěla bych vám moc poděkovat, co jste pro nás, pro lidi, udělala tím, že jste knihu napsala.“

 • „Štýl autorky ma nesklamal, práve naopak, kniha sa „číta“ sama, nik sa nemusí obávať náročných odborných pojmov zo psychológie.
  Pri čítaní niektorých príbehov som mala pocit, že tie riadky patria mne. Niekoľkokrát som musela knihu odložiť a plakať. Vzala som si zošit, kde som si počas čítania robila poznámky, písala som si postrehy, ako som sa cítila kedysi a ako veci prežívam dnes. Dovolím si tvrdiť, že niektoré veci sa predo mnou otvorili, ukázali sa skutočnosti, ktoré spájajú súčasnosť a minulosť. Uvedomila som si mnoho pocitov, nových, ale aj potlačených, neutekala som pred nimi, dokázala som ich pomenovať. A to považujem za veľké plus. Túto knihu by som najradšej dala do ruky každému, kto sa chce pohnúť zo svojich problémov. No musí vedieť, či skutočne chce a či má na to dosť odvahy. Ja som si vybrala, a preto idem túto knihu čítať znovu.“

Spolu s knihou vyšel také Pracovní sešit Hlubinné přestrukturace, což je pomůcka pro individuální práci na sobě. Obsahuje 275 otázek na tělo a 15 větších experimentů. Bližší informace o sešitu najdete zde.

Objednat knihu